Wielerwedstrijden wereldwijd: legendes in de bergen, op de kasseien en op de baan
Grote rondes van drie weken en ruim 3.000 km, eendagsklassiekers waarin je 260 km met kasseien moet zien te overleven, duels van 0,001 seconde op een kombaan van 250 m, en ultraraces dwars over continenten met zo min mogelijk slaap. We vouwen de wielerwedstrijden van de wereld een voor een open, met kaart en kalender, hoogteprofielen en animaties.
Leestijd ca. 30 min.7 interactieve onderdelen · 8 infographicsUitslagen bijgewerkt tot oktober 2026
113edities
Aantal edities van de Tour de France tot en met 2026 (sinds 1903)
43.227km/h
Gemiddelde snelheid van de Tourwinnaar van 2026: de snelste uit de geschiedenis van de koers
22titels
Aantal olympische gouden medailles in het wielrennen (weg, baan, MTB, 2 BMX-disciplines)
56.792km
Werelduurrecord van Filippo Ganna (2022): de grootste afstand ooit in één uur afgelegd
Koersen over de hele wereld: kaart en kalender
Het wielerseizoen begint midden in de zuidelijke zomer. In januari opent de Tour Down Under in het Australische Adelaide het profseizoen op de weg, in februari volgen de woestijnkoersen in het Midden-Oosten, en in maart verhuist het toneel naar Europa. Maart en april zijn het seizoen van de ‘voorjaarsklassiekers’: eendagskoersen waarin alles in één dag wordt beslist, afwisselend in Italië, België en Noord-Frankrijk. De zomer wordt gevuld met drie koersen van drie weken, de zogeheten grote rondes: de Giro d'Italia in mei, de Tour de France in juli en de Vuelta a España in augustus en september. Na het WK in september en de Ronde van Lombardije in oktober loopt het wegseizoen ten einde, en in de winter nemen het modderige veldrijden en de overdekte wielerbaan het stokje over.
Er is meer dan alleen wegwielrennen. De disciplines van de internationale wielerunie UCI zijn verdeeld in weg, baan, mountainbike (MTB), BMX, veldrijden, gravel en meer, en elke discipline heeft zijn eigen wereldbeker en wereldkampioenschap. Daarbij komen nog gravelraces die buiten het UCI-systeem zijn gegroeid en ultraraces waarin duizenden kilometers non-stop worden afgelegd. Daardoor is de kaart van wielerwedstrijden vandaag breder en gevarieerder dan ooit. Filter de koersen hieronder per discipline en klik op een balk in de kalender of een punt op de kaart om het karakter en de belangrijkste gegevens van een koers te zien.
Interactive 01
Wedstrijdkalender & wereldkaart
De maand is het gebruikelijke tijdstip op basis van de afgelopen seizoenen. Koersen met elk jaar een andere locatie, zoals het WK, staan op de locatie van 2026 (of van de meest recente of volgende editie).
Grote rondes: 3 weken, 21 etappes, een epos van 3.000 km
Een grote ronde is een etappekoers die elke dag een andere start- en finishplaats verbindt. Over 21 etappes worden alle tijden opgeteld, en wie in totaal het minst nodig had, wint het algemeen klassement. Een etappezege is voor wie die dag als eerste over de streep komt, maar de winnaar van de hele drie weken is ‘wie het minst verloor’. In vlakke etappes werpen sprinters zich met 60–70 km/h op de finish, in bergetappes rijden klimmers minutenlange gaten, en in de individuele tijdrit vecht je alleen tegen de wind om seconden. Alleen wie al die soorten etappes even goed doorstaat, kan het klassement winnen; daarom gelden winnaars van grote rondes als de meest complete renners.
De Tour de France begon in 1903 als een koers die de sportkrant ‘L'Auto’ bedacht om de oplage te vergroten. De eerste editie telde 6 etappes en 2.428 km, en winnaar Maurice Garin reed gemiddeld zo'n 25,7 km/h. Ruim 120 jaar later, in 2026, startte de 113e Tour in het Spaanse Barcelona en ging hij over 3.245 km. Winnaar Tadej Pogačar reed gemiddeld 43,227 km/h, de hoogste snelheid in de geschiedenis van de koers. Met deze zege evenaarde Pogačar het record van vijf Tourzeges van Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault en Miguel Induráin.
De Giro d'Italia werd in 1909 opgericht door ‘La Gazzetta dello Sport’. De roze leiderstrui, de ‘maglia rosa’, dankt zijn kleur aan het roze papier waarop deze krant werd gedrukt. De Giro is berucht om de extreme beklimmingen in de Dolomieten en de Alpen en het grillige meiweer, en op de hoogste pas van de koers ligt een bijzondere bergprijs: de ‘Cima Coppi’, vernoemd naar de legendarische Fausto Coppi. De Giro van 2026 startte in Bulgarije en eindigde in Rome. Jonas Vingegaard won bij zijn eerste deelname en werd zo de achtste man die alle drie de grote rondes heeft gewonnen.
De Vuelta a España, gestart in 1935, is de jongste grote ronde. Hij wordt eind augustus en in september gereden, laat in het seizoen, en is vaak het podium voor revanche voor renners die in de Tour tekortschoten. Kenmerkend zijn korte, meedogenloze bergaankomsten met stukken van meer dan 20%, zoals de Alto de l'Angliru. De Vuelta van 2026 startte in Monaco en eindigde in Granada. Nadat de oppermachtige leider Pogačar in de 8e etappe na een val moest opgeven, pakte de Spanjaard Enric Mas de eerste eindzege in een grote ronde uit zijn carrière. Het was de eerste Spaanse Vuelta-winst sinds Alberto Contador in 2014.
De taal van de truien
Dat je in tv-beelden van een grote ronde renners in truien met een andere kleur ziet, komt doordat de leider van elk klassement de volgende dag een speciale trui draagt. Naast de leider in het algemeen klassement (geel in de Tour, roze in de Giro, rood in de Vuelta) zijn er het puntenklassement, waarin punten worden verdeeld op basis van de uitslag aan de finish en bij tussensprints, het bergklassement, waarin je punten krijgt naarmate je eerder boven op een berg komt, en het jongerenklassement voor de best geklasseerde renner van 25 jaar of jonger. Leidt één renner in meerdere klassementen tegelijk, dan draagt hij de belangrijkste trui en dragen de nummers twee de andere.
Interactive 02
Grote rondes vergeleken: route, records en truien 2026
De routekaart is een schema waarin start- en finishplaats van elke etappe met een rechte lijn zijn verbonden; ze komt niet overeen met de werkelijke wegen. Stippellijnen zijn verplaatsingen tussen etappes (transfers). De afstand van de Tour 2026 is de werkelijk verreden afstand, ingekort vanwege bosbranden en hitte.
Legendarische beklimmingen: lijden in cijfers
Grote rondes worden meestal in de bergen beslist. Op de vlakte rijden tientallen renners in één groep en houden ze elkaar uit de wind, maar boven de 7–8% zakt de snelheid naar zo'n 20 km/h. Dan wordt het aandeel van de luchtweerstand kleiner en bepaalt het vermogen per kilo lichaamsgewicht (W/kg) bijna alles. Achter iemand wegkruipen levert weinig meer op, dus de sterkste renner komt onverbloemd bovendrijven.
Om de zwaarte van een beklimming in te schatten, zijn lengte en gemiddeld stijgingspercentage niet genoeg. Een klim van gemiddeld 8% die van begin tot eind gelijkmatig 8% is, voelt totaal anders dan een klim waarin 5% en 12% elkaar afwisselen. Daarom kijken renners en liefhebbers naar het hoogteprofiel, met het stijgingspercentage per kilometer. De grafiek hieronder toont het gemiddelde percentage per kilometer in kleur: van groen naar rood en paars wordt het steeds steiler. Vergelijk het karakter van elke klim: de 21 haarspeldbochten van Alpe d'Huez, de boomloze kalkhellingen van de Mont Ventoux, de Tourmalet in de Pyreneeën, de Stelvio op 2.757 m, en de Mortirolo, Zoncolan en Angliru die je geen moment rust gunnen.
Interactive 03
Profielen van legendarische beklimmingen
~4%4–66–88–1010–1313%+
Monumenten en klassiekers: alles op één dag
Is een grote ronde van drie weken een roman, dan is een eendagsklassieker een kort verhaal. Na het startschot wint wie zes à zeven uur later als eerste over de streep komt alles. De vijf koersen met de meeste geschiedenis en het meeste prestige heten de monumenten: Luik-Bastenaken-Luik, de oudste, sinds 1892; Parijs-Roubaix (1896); de Ronde van Lombardije (1905); Milaan-Sanremo (1907) en de Ronde van Vlaanderen (1913). Alle vijf zijn 240–300 km lang, veel langer dan een gemiddelde etappe in een grote ronde.
Elk monument heeft een eigen karakter. Milaan-Sanremo in maart is met zo'n 300 km de langste eendagskoers bij de profs; de beslissing valt op de heuvels Cipressa en Poggio aan de Middellandse Zeekust. De Ronde van Vlaanderen begin april is een Belgisch volksfeest waarin het peloton de ene steile kasseihelling van een paar honderd meter na de andere bedwingt, en een week later stelt Parijs-Roubaix de renners niet met hellingen, maar met tientallen kilometers kasseien op de proef. Luik-Bastenaken-Luik eind april, met de steile heuvels van de Ardennen, ligt de klimmers goed, en de Ronde van Lombardije in oktober, bijgenaamd ‘de klassieker van de vallende bladeren’, sluit het seizoen af op de bergwegen rond het herfstige Comomeer.
De Hel van het Noorden: Parijs-Roubaix
Parijs-Roubaix neemt daarbij een bijzondere plaats in. Anders dan de naam doet vermoeden, start de koers tegenwoordig in Compiègne, ten noorden van Parijs, en finisht hij op de openluchtwielerbaan van Roubaix, vlak bij de Belgische grens. Onderweg gaat het over 30 stroken pavé, ruwe granieten kasseien op oude landwegen, samen zo'n 55 km. De organisatie geeft elke strook één tot vijf sterren op basis van lengte, staat van het wegdek en plaats in het parcours; slechts drie stroken krijgen vijf sterren: het Bos van Wallers (Trouée d'Arenberg), Mons-en-Pévèle en de Carrefour de l'Arbre. Wielen stuiteren over de kasseien, bij regen zit alles onder de modder en bij droog weer onder het stof, en lekke banden en valpartijen volgen elkaar op: vandaar de bijnaam ‘de Hel van het Noorden’ (L'Enfer du Nord). De winnaar krijgt naast het prijzengeld een trofee: een kassei op een sokkel.
Interactive 04
Kaart van de 30 kasseistroken van Parijs-Roubaix
Lijst met stroken op basis van de editie van 2025 (55,3 km kasseien op 259,2 km). De editie van 2026 telde 30 stroken en 54,8 km; de vijfsterrenstroken waren dezelfde. De sterkte van de trillingsanimatie is een weergave in verhouding tot het aantal sterren.
De wetenschap van het peloton: waarom samen rijden minder zwaar is
Als je met meer dan 40 km/h over vlak terrein rijdt, gaat het grootste deel van je kracht op aan het wegduwen van lucht. Luchtweerstand neemt toe met het kwadraat van de snelheid, en het vermogen om die weerstand te overwinnen met de derde macht; een klein beetje sneller kost dus al snel veel meer kracht. Daarom kruipen wegrenners vlak achter hun voorganger, in de ‘schaduw’ die de luchtwervelingen achterlaten. Dat heet uit de wind rijden (draften), en de groep van tientallen tot honderden renners die samen rijden heet het peloton.
Het effect van uit de wind rijden is groter dan je zou denken. Het team van Bert Blocken van de TU Eindhoven analyseerde in 2013 met computational fluid dynamics (CFD) twee renners achter elkaar en concludeerde dat de achterste renner in rechtop zittende houding ongeveer 27% minder luchtweerstand heeft. Opvallend: ook de voorste renner had 1–3% minder weerstand, dankzij de lucht die van achteren duwt. In 2018 rekende hetzelfde team een volledig peloton van 121 renners door, met een verrassende uitkomst: renners midden en achter in het peloton krijgen maar 5–10% van de luchtweerstand die ze alleen zouden ondervinden. Dat is een veel grotere besparing dan de gangbare ‘50–70%’ uit kleinschalige experimenten. De renner helemaal vooraan krijgt daarentegen evenveel wind als wanneer hij alleen zou rijden.
Deze natuurkunde bepaalt de tactiek in het wegwielrennen. Waarom knechten hun kopman vooraan op sleeptouw nemen, waarom een vluchter die tientallen kilometers voorop rijdt vlak voor de finish toch nog door het peloton wordt ingerekend, waarom vlak voor de finish een ‘sprinttrein’ van ploeggenoten voor de sprinter post vat: het is allemaal hierdoor te verklaren. Op dagen met harde zijwind vormen renners een schuine rij in de richting waar de wind vandaan komt, een waaier (echelon), en wie niet meer binnen de breedte van de weg past, moet lossen. Sleep in de simulator hieronder de oranje ‘ik’ naar verschillende plekken in het peloton.
Interactive 05
Simulator uit de wind rijden in het peloton
← Tegenwind (relatieve windsnelheid 45 km/h)
Model: een eenvoudig model waarin het zog van de voorgaande renner afneemt met afstand en zijdelingse afstand, gekalibreerd op de resultaten van Blocken e.a. (2013: achterste renner bij 2 op een rij ca. 27% minder; 2018: midden en achter in een peloton van 121 renners 5–10%). Het vermogen is een schatting uitgaande van 45 km/h, 70 kg lichaamsgewicht, een CdA van 0,30 m² en een rolweerstandscoëfficiënt van 0,004.
WK en Olympische Spelen: de regenboogtrui en de vijf ringen
Voor profrenners is de regenboogtrui net zo bijzonder als een grote ronde. Het UCI-wereldkampioenschap op de weg begon in 1921 in Kopenhagen met een wegrit voor amateurs, en in 1927 werd op de Nürburgring in Duitsland voor het eerst een profwedstrijd verreden, gewonnen door de Italiaan Alfredo Binda. De wegrit voor vrouwen kwam er in 1958 bij. De winnaar krijgt de regenboogtrui: wit met vijf strepen over de borst in blauw, rood, zwart, geel en groen, dezelfde kleuren als de olympische ringen, die naar verluidt de vijf continenten symboliseren. De kampioen mag de trui een jaar lang, tot het volgende WK, dragen, en alleen in wedstrijden van de discipline waarin hij won. Daarna mag hij zijn leven lang regenboogbiesjes op mouwen en kraag dragen.
Anders dan bij grote rondes rijd je op het WK voor je nationale ploeg. Een ploeggenoot die normaal je kopman helpt, is die dag dus een tegenstander. Het parcours wisselt elk jaar en bestaat meestal uit meerdere ronden op een circuit rond een stad, waarbij de steeds terugkerende hellingen langzaam aan de krachten vreten. In 2024 in het Zwitserse Zürich ging Tadej Pogačar 51 km voor de finish alleen op pad en won, en in 2025 in Kigali, Rwanda, het eerste WK in Afrika, prolongeerde Pogačar zijn titel na een solo van 66 km. Op het WK van 2026 in het Canadese Montreal won de Amerikaan Brandon McNulty, de eerste Amerikaanse wereldkampioen op de weg bij de elitemannen sinds 1993. Bij de vrouwen droegen Lotte Kopecky (2024), de Canadese Magdeleine Vallieres (2025) en Demi Vollering (2026) de regenboogtrui.
Op de Olympische Spelen staat wielrennen sinds de eerste Spelen van 1896 in Athene onafgebroken op het programma. Op de Spelen van Parijs 2024 werden in vijf disciplines (weg: wegrit en tijdrit; baan; mountainbike cross-country (XCO); BMX-racen; BMX-freestyle park) 11 gouden medailles voor mannen en 11 voor vrouwen verdeeld, 22 in totaal: voor het eerst in de geschiedenis van het wielrennen een volledig gelijk programma voor mannen en vrouwen. Remco Evenepoel won de wegrit voor mannen over 273 km met de heuvel van Montmartre en pakte zo, samen met de tijdrit, dubbel goud; bij de vrouwen won de Amerikaanse Kristen Faulkner. Ook Los Angeles 2028 houdt vast aan 22 onderdelen.
Infographic
De regenboogtrui en 22 olympische titels
1927Eerste WK voor profs · begin van de regenboogtrui
1 jaarAlleen gedragen in wedstrijden van de gewonnen discipline en categorie
LevenslangOud-kampioenen dragen regenboogbiesjes op mouwen en kraag
Baanwielrennen: schaken op een kombaan van 250 m
Baanwedstrijden worden verreden in een overdekte wielerbaan (velodroom). Een baan volgens olympische en WK-normen is 250 m per ronde, en in de bochten loopt de buitenkant op tot bijna 45°. Die steile helling is nodig omdat het talud de middelpuntvliedende kracht moet opvangen die ontstaat als je met 60–70 km/h door de bocht gaat. Rijd je niet hard genoeg, dan glijd je naar beneden; renners moeten dus altijd een minimumsnelheid aanhouden. Een baanfiets heeft geen remmen en geen versnellingen: het achterwiel zit met een vast verzet direct aan de pedalen gekoppeld, dus zodra je stopt met trappen, stopt ook het wiel.
Baanonderdelen zijn grofweg te verdelen in sprint en duur (endurance). Bij de sprintonderdelen horen de sprint, waarin twee renners over drie ronden strijden en elkaars wiel proberen te pakken, de teamsprint, waarin drie renners elk één ronde op kop rijden, en de in Japan ontstane keirin. Keirin begon in 1948 in het Japanse Kitakyushu als gokwedstrijd en werd in 2000 in Sydney een olympisch onderdeel (voor vrouwen in 2012 in Londen). Er worden zes ronden van 250 m gereden. Eerst leidt een gangmaakmotor, de ‘derny’, de renners terwijl hij de snelheid geleidelijk van 30 naar 50 km/h opvoert; met nog drie ronden (750 m) te gaan verlaat hij de baan, en dan begint de echte sprint. Wie de derny eerder inhaalt, wordt gediskwalificeerd.
Het paradepaardje van de duuronderdelen is de ploegenachtervolging. Een ploeg van vier rijdt 4 km; twee ploegen starten tegelijk aan weerszijden van de baan en jagen op elkaar. De kunst zit in het aflossen op kop om de luchtweerstand te verdelen, en de tijd wordt gemeten op het voorwiel van de derde renner. In februari 2026 reed Denemarken een wereldrecord bij de mannen van 3:39,977, omgerekend gemiddeld zo'n 65,5 km/h. Daarnaast zijn er het omnium, waarin vier wedstrijden (scratch, tempokoers, afvalkoers en puntenkoers) op één dag worden verreden en de punten worden opgeteld, en de koppelkoers (madison), waarin twee renners elkaar aflossen door elkaar met een handgreep de koers in te slingeren.
Interactive 06
Wielerbaan en keirin
Belangrijkste wereldrecords op de baan
Onderdeel
Wereldrecord mannen
Wereldrecord vrouwen
200 m vliegende start
8,857 s · Matthew Richardson (2025)
9,759 s · Emma Finucane (2026)
Teamsprint
40,949 s · Nederland (2024)
45,186 s · Groot-Brittannië (2024)
Ploegenachtervolging 4 km
3:39,977 · Denemarken (2026)
4:02,808 · Groot-Brittannië (2026)
Werelduurrecord: één uur, één renner en de klok
Het werelduurrecord is het eenvoudigste en wreedste record dat er bestaat: in je eentje op de baan precies één uur lang zo ver mogelijk rijden. Geen tegenstanders, geen tactiek, niemand om uit de wind te rijden. Het officiële record begint in 1893, toen Henri Desgrange, later ook de oprichter van de Tour de France, in Parijs 35,325 km aflegde. In 1942 nam Fausto Coppi het record over, in 1956 Jacques Anquetil, en in 1972 koos Eddy Merckx voor de hooggelegen baan van Mexico-Stad, op meer dan 2.000 m hoogte. In de ijle lucht was de weerstand kleiner, maar was er ook minder zuurstof; hij reed 49,431 km.
In de jaren 80 en 90 dreven technische innovaties het record op. In 1984 kwam Francesco Moser met dichte schijfwielen boven de 51 km, en in de jaren 90 streden Chris Boardman en Graeme Obree met extreme aerodynamische houdingen, zoals de ‘supermanhouding’ met ver naar voren gestrekte armen; in 1996 bracht Boardman het record naar 56,375 km. Toen de materiaalstrijd uit de hand liep, voerde de UCI in 2000 het ‘Athlete's Hour’ in, waarvoor alleen traditionele fietsen zoals in het tijdperk-Merckx waren toegestaan, en deelde de records van 1984–1996 apart in als ‘Best Human Effort’. Onder precies die regels reed Boardman 49,441 km en verbeterde daarmee het record van Merckx met nauwelijks 10 m.
Toen de UCI in 2014 met uniforme regels kwam die moderne achtervolgingsfietsen toestonden, laaiden de pogingen weer op. Jens Voigt, Rohan Dennis, Bradley Wiggins (54,526 km) en Victor Campenaerts verbeterden het record een voor een, en in oktober 2022 reed de Italiaan Filippo Ganna in het Zwitserse Grenchen 56,792 km, het huidige record. Dat is een uur lang gemiddeld 56,8 km/h. Het record bij de vrouwen is 50,455 km, in 2025 gereden door de Italiaanse Vittoria Bussi in het Mexicaanse Aguascalientes.
Interactive 07
Tijdlijn werelduurrecord 1893–2025
MTB, BMX en veldrijden: koersen in het zand en de modder
Het belangrijkste onderdeel in het mountainbiken (MTB) is de cross-country olympic (XCO). Renners rijden meerdere ronden van 4–6 km over bergpaden, zo'n 80–100 minuten lang, met klimmen, rotspassages en steile afdalingen: een test van zowel conditie als techniek. Het werd in 1996 in Atlanta olympisch, en de laatste jaren is ook de short track (XCC), waarbij een kort rondje 20 minuten tot ongeveer een uur wordt gereden, een vaste waarde in de wereldbeker geworden. Downhill (DH) is het tegenovergestelde. Renners starten een voor een boven op de berg en strijden om wie het snelst een afdaling van 2 à 5 minuten afkomt, met tientallen kilometers per uur over sprongen en rotsvelden. Op het WK van 2026 in het Italiaanse Val di Sole pakten Tom Pidcock en de Zwitserse Sina Frei de regenboogtrui in de XCO, en de Canadees Jackson Goldstone en de Oostenrijkse Valentina Höll in de downhill. Höll is vijf jaar op rij wereldkampioen.
Bij BMX-racen starten tot acht renners tegelijk vanaf een schuine startheuvel over een kort zandparcours vol sprongen en kombochten; het is olympisch sinds Peking 2008. BMX-freestyle park, waarbij een jury de trucs beoordeelt, kwam er op de Spelen van Tokio 2020 voor het eerst bij. Veldrijden is in herfst en winter populair in Europa, vooral in België en Nederland. Op een ronde van 2,5–3,5 km over gras, modder en zand liggen hindernissen tot 40 cm hoog en trappen, zodat renners de fiets soms op de schouder nemen en lopen. Het eerste WK werd in 1950 in Parijs gehouden; een wedstrijd duurt zo'n 40–60 minuten. De Nederlander Mathieu van der Poel won op het WK van 2026 in Hulst zijn achtste elitetitel, een record in deze discipline.
Infographic
Vier offroaddisciplines ontleed
Gravel en ultra: tot waar de weg ophoudt
Het genre dat sinds de jaren 2010 het snelst groeit, is de gravelrace: met een fiets met racestuur over onverharde landwegen en bospaden, ergens tussen asfalt en bergpad in. De iconische wedstrijd is Unbound Gravel in Emporia, Kansas (VS). Hij begon in 2006 als ‘Dirty Kanza’ en kreeg in 2020 zijn huidige naam; de hoofdafstand is 200 mijl (ongeveer 320 km). De charme is dat profs en amateurs aan dezelfde startlijn staan. In 2026 wonnen de Deen Mads Würtz Schmidt, die de route van 206,9 mijl in 9 uur 14 min 51 s aflegde, en de in Argentinië geboren Sofía Gómez Villafañe in 10 uur 31 min 37 s. Ook de UCI organiseert sinds 2022 een WK gravel.
Ultradistance gaat nog een stap verder. De Race Across America (RAAM), in 1982 begonnen met vier deelnemers, loopt van de westkust naar de oostkust van de VS, zo'n 3.000 mijl (ongeveer 4.800 km), en de klok loopt vanaf de start door: ook je slaaptijd telt mee. Het record bij de mannen is 7 dagen, 15 uur en 56 minuten, in 2014 gereden door de Oostenrijker Christoph Strasser. De Transcontinental Race, in 2013 bedacht door wijlen Mike Hall, is een selfsupported race waarin zowel hulp van buitenaf als uit de wind rijden verboden is; in 2026 ging hij van het Noorse Trondheim naar het Griekse Kalamata, ongeveer 4.700 km. Parijs-Brest-Parijs, een randonnee over 1.200 km die in 1891 begon, is een brevet waarin het niet om de snelste tijd gaat, maar om uitrijden binnen de tijdslimiet; het wordt eens in de vier jaar gehouden.
Infographic
Hoe lang en hoe ver wordt er gereden?
Wedstrijdduur (logaritmische schaal)
Afstand (km)
Unbound Gravel
~320
Milaan-Sanremo
298
Parijs-Brest-Parijs
1,200
Tour de France 2026
3,245
Transcontinental 2026
~4,700
RAAM
~4,800
Wedstrijdduur: voor downhill, XCC, XCO en veldrijden de mediaan van het globale bereik volgens de UCI-reglementen; het Tour-etappegemiddelde is de eindtijd van de winnaar van 2026 (73 uur 56 min 26 s) gedeeld door 21 etappes; Unbound is de winnende tijd bij de mannen in 2026, RAAM het record bij de mannen.
Vrouwenwielrennen: de geschiedenis van de gele trui wordt herschreven
Vrouwenwielrennen heeft een lange geschiedenis, maar stond lange tijd in de schaduw van de mannenkoersen. In 1984 werd naast de Tour de France een ‘Tour de France Féminin’ gereden, gewonnen door de Amerikaanse Marianne Martin, maar daarna verscheen de koers onder verschillende namen en verdween hij steeds weer. Het keerpunt kwam in 2022: de organisator van de Tour de France lanceerde de Tour de France Femmes, waarin ook vrouwen elke zomer over 8 à 9 etappes om de gele trui strijden. De eerste editie werd gewonnen door de Nederlandse Annemiek van Vleuten, en in 2026 pakte Demi Vollering haar tweede zege. Vollering won in 2026 ook de Giro voor vrouwen, die in 1988 begon, en won zo in één jaar beide koersen.
Bij de eendagsklassiekers is het niet anders. De Ronde van Vlaanderen heeft sinds 2004 een vrouwenkoers, maar Parijs-Roubaix pas sinds 2021. De Olympische Spelen hadden pas in Parijs 2024 voor het eerst een gelijk wielerprogramma voor mannen en vrouwen. Verschillen in prijzengeld en zendtijd blijven een aandachtspunt, maar met onder meer de invoering van een minimumloon voor profploegen bij de vrouwen verandert de situatie snel.
Winnaressen Tour de France Femmes
Jaar
Winnares Tour de France Femmes
Nationaliteit
Winnares Giro vrouwen
2026
Demi Vollering
Nederland
Demi Vollering
2025
Pauline Ferrand-Prévot
Frankrijk
Elisa Longo Borghini
2024
Katarzyna Niewiadoma
Polen
Elisa Longo Borghini
2023
Demi Vollering
Nederland
Annemiek van Vleuten
2022
Annemiek van Vleuten
Nederland
Annemiek van Vleuten
Wedstrijden en renners in Korea
De grootste internationale wegwedstrijd van Korea was de Tour de Korea. De koers, georganiseerd door de Korea Sports Promotion Foundation, maakte deel uit van de UCI Asia Tour en had vanaf 2014 de categorie 2.1. In 2017 ging hij in vijf dagen over 778,9 km van Yeosu naar Seoul en won Min Kyeong-ho. Na de editie van 2019 (5 dagen, 605,2 km) werd de koers van 2020 tot en met 2025 echter niet meer verreden. Die leemte werd opgevuld door de Tour de Gyeongnam. Aan de editie van 2025 namen 22 ploegen deel over 553,6 km; ze werd gepresenteerd als de eerste internationale wegwedstrijd in Korea in zes jaar, en in juni 2026 werd ze opnieuw gehouden.
Voor amateurs is de granfondo het bekendste evenement. Granfondo, Italiaans voor ‘grote afstand’, is een niet- of half-competitieve tocht waarin je een lange route binnen een vaste tijd uitrijdt. In Korea is de Seorak Granfondo in Inje (provincie Gangwon) het boegbeeld. Er is een granfondo van 208 km over de passen Guryongnyeong, Jochimnyeong en Hangyeryeong en een mediofondo van 105 km; in 2026 werd de granfondoroute door zware regen geschrapt en werd alleen de mediofondo gereden.
Op de baan behoren Koreaanse renners al lange tijd tot de Aziatische top. Jo Ho-sung werd vierde in de puntenkoers op de Spelen van Sydney 2000, en Jang Sun-jae won op de Aziatische Spelen van Doha 2006 drie titels: individuele achtervolging, ploegenachtervolging en koppelkoers. Na Ah-reum werd op de Aziatische Spelen van Jakarta-Palembang 2018 de eerste Koreaanse wielrenner met vier titels op één editie: wegrit, tijdrit, ploegenachtervolging en koppelkoers. Lee Hye-jin won op de Aziatische Spelen van 2018 zilver in de keirin met een verschil van 0,024 seconde en stond in maart 2020 nummer 1 op de wereldranglijst keirin bij de vrouwen. Daarnaast startte Korea in 1994 op de wielerbaan in het Olympisch Park van Seoul met gyeongnyun (Koreaanse keirin als gokwedstrijd) en werd zo na Denemarken en Japan het derde land ter wereld met keirin als wedsport. Sinds 2006 wordt gyeongnyun verreden in de Gwangmyeong Speedom in de provincie Gyeonggi.
Infographic
Tijdlijn wielersport in Korea
1994Start van gyeongnyun op de wielerbaan in het Olympisch Park van Seoul: derde keirinland ter wereld
2000Jo Ho-sung vierde in de puntenkoers op de Spelen van Sydney
2006Gyeongnyun verhuist naar de Gwangmyeong Speedom · Jang Sun-jae drie titels op de Aziatische Spelen in Doha
2014Tour de Korea verreden in UCI-categorie 2.1
2017Tour de Korea Yeosu→Seoul, 778,9 km, gewonnen door Min Kyeong-ho
2018Na Ah-reum vier titels op de Aziatische Spelen · Park Sang-hoon goud in de individuele achtervolging · Lee Hye-jin zilver in de keirin
2019Tour de Korea 605,2 km; daarna tot en met 2025 niet meer verreden
2025Tour de Gyeongnam 553,6 km, 22 ploegen: eerste internationale wegwedstrijd in Korea in zes jaar
2026Tour de Gyeongnam in juni · Seorak Granfondo door zware regen alleen als mediofondo
Profwielrennen in cijfers
Het lichaam van een renner in een grote ronde is een enorme motor. In 1989 onderzocht het team van Saris vijf deelnemers aan de Tour de France: hun gemiddelde energieverbruik per dag was ongeveer 25,4 MJ, ofwel zo'n 6.070 kcal, en op de zwaarste dag zo'n 7.800 kcal. In een studie uit 2019 van het team van Plasqui, waarin zeven deelnemers aan de Giro d'Italia met dubbel gelabeld water (doubly labelled water) werden gemeten, kwam dat uit op ongeveer 6.900–7.700 kcal per dag. Renners moeten dus drie weken lang elke dag bijna drie keer de aanbevolen dagelijkse hoeveelheid voor een volwassen man eten en verteren; voedingsmanagement is zelf onderdeel van de prestatie.
Ook het vermogen in de bergen is verbluffend. Op de slotklim naar Plateau de Beille in de 15e etappe van de Tour 2024 leverde Pogačar naar schatting ongeveer 39 minuten lang zo'n 6,9 W per kilo lichaamsgewicht. Voor een gemiddelde amateur van 70 kg betekent dat bijna 40 minuten lang rond de 480 W volhouden. Volgens de organisatie staan er tijdens de Tour 10 tot 12 miljoen toeschouwers langs de kant van de weg, en in 2025 keken alleen al in Frankrijk 45 miljoen mensen minstens een minuut naar de Tour op tv. De prijs voor de eindwinnaar van de Tour was in 2025 500.000 euro, hetzelfde bedrag als sinds 2016, en het totale prijzengeld bedraagt ongeveer 2,3 miljoen euro.
6,070kcal
Gemiddeld energieverbruik per dag van Tourrenners (Saris e.a., 1989)
6.9W/kg
Geschat vermogen van Pogačar op Plateau de Beille in 2024, ca. 39 minuten
54,450m
Totaal aantal hoogtemeters in de Tour 2026: meer dan zes keer de Mount Everest
500,000€
Prijzengeld voor de Tourwinnaar (sinds 2016 ongewijzigd)
45miljoen
Aantal mensen dat in 2025 op de Franse tv minstens een minuut naar de Tour keek
50.91km/h
Snelste etappe op de weg in de geschiedenis van de Tour (11e etappe, 2026)
Infographic
Gemiddelde snelheid van de Tourwinnaar
De waarde voor 1903 is berekend als 2.428 km gedeeld door 94 uur 33 min 14 s. 2019–2025 volgens BikeRadar, 2026 volgens Cyclingnews. Afhankelijk van de bron wijken de decimalen iets af.
Veelgestelde vragen
Kun je een grote ronde winnen zonder ooit een etappe te winnen?
Ja. Het algemeen klassement wordt bepaald door de opgetelde tijd over de 21 etappes, dus je kunt winnen door elke dag net iets minder te verliezen dan je concurrenten. Etappewinnaars krijgen weliswaar bonificatieseconden aan de finish, maar in de praktijk geven de minutenverschillen in de bergetappes en individuele tijdritten de doorslag.
Waarom rijden renners in ploegen als wegwielrennen een individuele sport is?
Vanwege het uit de wind rijden. Met ploeggenoten die vooraan de wind vangen, spaart de kopman veel energie. Daarom heeft elke ploeg een rolverdeling: ‘knechten’ die voor de kopman de wind vangen, bidons halen en achter vluchters aan jagen, klimmers die hem in de bergen op sleeptouw nemen, en lead-outs voor de sprinter. De zege staat op naam van één renner, maar de weg ernaartoe is door en door een teamsport.
Hoe eten en drinken renners tijdens de koers?
Met energierepen en gels in hun achterzakken, bidons uit de ploegleidersauto en een voedingstasje, de ‘musette’, dat ze halverwege in de bevoorradingszone (feed zone) aangereikt krijgen. Op veel dagen verbruiken ze meer dan 6.000 kcal, dus alleen al wat ze onderweg eten, is ruim meer dan een maaltijd voor een gewoon mens.
Wat is het verschil tussen de regenboogtrui en de trui van nationaal kampioen?
De regenboogtrui wordt een jaar lang gedragen door de winnaar van het UCI-wereldkampioenschap, in de betreffende discipline. De trui van nationaal kampioen draagt de winnaar van een nationaal kampioenschap een jaar lang, met een ontwerp in de kleuren van de eigen vlag. Beide truien worden gedragen met de logo's van de sponsors van de ploeg.
Zijn Koreaanse gyeongnyun en olympische keirin dezelfde sport?
Ze hebben dezelfde oorsprong, maar een ander karakter. Olympische keirin is een internationale wedstrijd volgens de UCI-reglementen, waarbij de derny de renners van 30 naar 50 km/h brengt en met nog drie ronden te gaan de baan verlaat. Koreaanse gyeongnyun is een profwedsport die de Korea Sports Promotion Foundation volgens de Koreaanse wet op wielren- en motorbootwedrennen organiseert, onder meer in de Gwangmyeong Speedom. Ook de wedstrijdregels en het verloop volgen de Koreaanse regelgeving.
Zijn er ook wedstrijden waaraan gewone amateurs kunnen meedoen?
Volop. In Korea zijn dat vooral granfondo's en mediofondo's in het hele land, zoals de Seorak Granfondo; in het buitenland zijn er evenementen als ‘L'Étape du Tour’, waarin amateurs een echte bergetappe van de Tour de France rijden, Unbound Gravel, waar je aan dezelfde startlijn staat als de profs, en Parijs-Brest-Parijs, waarin je 1.200 km binnen de tijdslimiet moet uitrijden. Voor lange evenementen zijn een technische controle van je fiets en een bevoorradingsplan vooraf onmisbaar.
Waarom zijn er verschillende soorten werelduurrecords?
Omdat de materiaalregels een paar keer zijn veranderd. Toen het record tussen 1984 en 1996 door schijfwielen en extreme houdingen omhoogschoot, stelde de UCI in 2000 regels op die alleen traditionele fietsen toelieten, en werden de eerdere records apart ingedeeld als ‘Best Human Effort’. Sinds 2014 gelden uniforme regels die moderne achtervolgingsfietsen toestaan; ook het huidige record (Ganna, 56,792 km) is onder deze regels gereden.
Bronnen
Uitslagen en cijfers zijn bijgewerkt tot 13 oktober 2026 en gecontroleerd aan de hand van de onderstaande bronnen. Omdat media verschillend rekenen (gemeten traject, al dan niet verwerken van ingekorte etappes enz.), kunnen de decimalen afwijken.
Kaartbasis: Natural Earth 1:50m (publiek domein), omgezet met het pakket world-atlas en vereenvoudigd. De truien tonen alleen kleuren en patronen, zonder sponsorlogo's of merktekens.